Pedagodzy szkolni

Zawody przyszłości

Ranking zawodów?

Nasi Ósmoklasiści właśnie zdają egzaminy, które mają być przepustką do szkoły ponadpodstawowej. Tylko jakiej? Wielu uczniów ma problem z odpowiedzią na pytanie „Kim chciałabym/chciałbym być w przyszłości”, „Do jakiej szkoły mam pójść?”. Poniższy ranking zawodów, na które za kilka lat będzie duże zapotrzebowanie może ułatwić niektórym niezdecydowanym w podjęciu decyzji.

1. BRANŻA MEDYCZNA

Patrząc pod katem zmian demograficznych, czyli starzenia się społeczeństwa na pewno potrzebne będą osoby, które się nami zajmą. Dotyczy to różnych stanowisk: lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów/rehabilitant, ratowników medycznych, opiekunów osób starszych. Ludzie zmieniają swój styl życia, zaczynaj bardziej dbać o siebie dlatego dobry trener czy dietetyk będzie miał szansę na rynku pracy.

1. INŻYNIEROWIE ODNAWIALNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII

Coraz większy nacisk będzie kładziony na pozyskiwanie energii w sposób ekologiczny, dlatego osoby zajmujące się odnawialnymi źródłami energii nie będą się martwiły bezrobociem!

1. ROBOTNICY WYKWALIFIKOWANI I NIEWYKWALIFIKOWANI

Aktualnie robotnicy już są grupą zawodową, która ma coraz lepsze warunki (także finansowe) pracy. Za kilka lat zarówno ci wykwalifikowani, jak i niewykwalifikowani robotnicy będą bardzo pożądani na rynku pracy (np. operator wózka widłowego, elektryk i elektromechanik, operator maszyn, pracownik produkcji).

1.  IT I PROGRAMOWANIE

IT i programowanie to w chwili obecnej „kraina mlekiem i miodem płynąca”, jeżeli chodzi o wysokość wynagrodzenia. Jak będzie za kilkanaście lat?  Jeszcze przez jakiś czas zarobki będą powyżej średniej, ponieważ brakuje specjalistów z tej dziedziny na naszym rynku. Warto jednak śledzić to, jakie języki zyskują na popularności i dostosowywać się do aktualnych wymagań.

1. ANALITYKA BIZNESOWA

Lubisz analizować różne dane? To dzięki analizie wielu informacji możemy sprzedawać więcej, przewidywać nadchodzące trendy, a nawet mieć wpływ na wybory internautów. Inżynier danych oraz specjaliści Data Science będą mogli spać spokojnie bez obawy o pracę.

1. INNE – ZNANE I NIEZNANE

Zawody, które będą prawdopodobnie będą cieszyły się popularnością, a są aktualnie mało znane to: mechatronik, menadżer marki, etyczny haker, inżynier nanomedycyny, architekt przyszłości, rolnik ekologiczny. Oprócz powyższych mało znanych zawodów w dalszy ciągu na szczycie rankingu możemy wymienić: handlowiec, weterynarz, farmaceuta, biotechnolog.

1. ZAWODY KTÓRE NIE ISTNIEJĄ

Zawody, które nie istnieją, czyli taka działalność człowiek, która będzie niezastąpiona, ale nie jesteśmy w stanie powiedzieć co będzie potrzebne za 30 lat. Rynek pracy, zawody zmieniają się. Czy któryś z naszych dziadków słyszał o IT? Zdecydowanie wiele nowych zawodów będzie w branży związanej z technologią („nowe maszyny”), ale także marketingiem, e-biznesem, czy z szeroko pojętą rozrywką (szacuje się, że ponad połowa obecnych uczniów szkół podstawowych będzie pracowała w zawodzie, który jeszcze nie istnie!).  Jak się zatem przygotować na zawód, którego jeszcze nie ma? Należy zacząć od kształtowania własnych umiejętności miękkich: kompleksowe rozwiązywanie problemów, kreatywność, krytyczne myślenie, zarządzanie ludźmi, współpraca, inteligencja emocjonalna, negocjacje, elastyczność poznawczy oraz wnioskowanie i podejmowanie decyzji. Bardzo dobrym sposobem na rozwijanie powyższych umiejętności jest zaangażowanie w działalność różnych organizacji (również charytatywnych), wolontariat, wymiany, akcje społeczne, ćwiczenia rozwijające kreatywne myślenie.

Opracowano na podstawie: www.praca.pl, www.forbes.pl,