Pedagodzy szkolni

Pole elektromagnetyczne - co to?

Szanowni Rodzice oraz drodzy Uczniowie!

Chciałabym poruszyć bardzo ważny temat, jakim jest oddziaływanie pól elektromagnetycznych. Najprościej mówiąc sztuczne pola elektromagnetyczne wytwarzane są przez różne urządzenia. WHO w 2011 roku zaliczyła sztuczne pola elektromagnetyczne do czynników mających niekorzystny wpływ na organizm człowieka, a jednocześnie są one jednym z najbardziej powszechnych i najszybciej rozwijających się czynników zanieczyszczających środowisko. Ktoś mógłby zapytać się: "Jak to router Wi-Fi ma wpływ na środowisko i moje zdrowie?" Otóż ma i to duże. Do głównych źródeł sztucznych pół elektromagnetycznych zaliczamy: stacje bazowe telefonii komórkowej, telefony komórkowe (w tym smartwatche, smartfony), nadajniki telewizji cyfrowej oraz radia. A także routery, tablety, laptopy i smartfony z włączonymi funkcjami: Wi-Fi, synchronizacja danych, dane komórkowe. Elektroniczna niania! Czy jednak oznacza to, że nie powinniśmy używać wszystkich tych udogodnień XXI wieku? Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Po pierwsze: ograniczenie do niezbędnego minimum korzystania z telefonów, smartwatchy czy smartfonów, a na pewno wyłączenie funkcji Bluetooth, Wi-Fi, Synchronizacja danych, Danych komórkowych. Po drugie kieruj się zasadą oddal/odsuń, czyli zachowaj odległość od swojego ciała, głowy a w szczególności zwróć uwagę na dzieci i kobiety w ciąży. Śpisz z telefonem pod poduszką? Nie warto. Więcej informacji oraz zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń emitujących sztuczne pola elektromagnetyczne znajdą Państwo w zamieszczonych poniżej dokumentach. Zachęcam do lektury w trosce o własne zdrowie oraz ochronę naszego środowiska.

1. Deklaracja z Nikozji

Deklaracja z NIkozji Nicosia_DeclarationPL.pdf