Pedagodzy szkolni

Uczniom i rodzicom

MOJA NAUKA - organizacja nauki własnej mojego dziecka

W lutym przeprowadziłam lekcje w klasach IV-VI. Tematem przewodnim była organizacja procesu uczenia się. Wypowiedzi uczniów były przeróżne. Niewielka grupa potrafi organizować swój czas pracy i jest zadowolna z osiąganych wyników, jednak znaczna część popełnia liczne błędy, które utrudniają im ich proces uczenia się i wpływają jedncześnie na motywację do działania.

W załączeniu zachęcam do obejrzenia prezentacji, w której znajdziecie Państwo i Wy Uczniowie wskazówki, o których mówiliśmy na naszych spotkaniach. Zachęcam rodziców do wspierania dziecka w organizacji pracy własnej juz od najmłodszych lat, aby prece uczenia się był naturalnym działaniem po przyjściu ze szkoły, bez względu czy dziecko ma coś zadane czy nie. To jest tak samo, jaj u nas dorosłych - idę do pracy bez względu na to, czy szef prawdzi moją obecnośc, czy nie - idę bo to jest mój obowiązek, na stałe wpisany w plan dnia. Podobnie jak trening piłki nożnej, uczęszczamy na niego nie tylko przed meczem, ale nawet wtedy, gdy "nie mamy coś zadane", cały czas ćwiczymy nasze umiejętności. Dlatego tak ważne jest, aby od najmłodszych lat wyznaczyć z dzieckiem stały czas w tygodniu pracy własnej i nawet jeśli "nie ma czegoś zadanego" warto ten czas poświęcić na przeczytanie tekstu omawianego tego dnia w klasie, lektury, wykonanie obliczeń, itp... .Tak to już jest, co MY DOROŚLI WŁOŻYMY DO "TEJ SZUFLADY", TO PÓŹNIEJ WYJMIEMY...

Zapraszam,

Ewelina Grzegorczyk.