Ranking zawodów?
Nasi Ósmoklasiści właśnie zdają egzaminy, które mają być przepustką do szkoły ponadpodstawowej. Tylko jakiej? Wielu uczniów ma problem z odpowiedzią na pytanie „Kim chciałabym/chciałbym być w przyszłości”, „Do jakiej szkoły mam pójść?”. Poniższy ranking zawodów, na które za kilka lat będzie duże zapotrzebowanie może ułatwić niektórym niezdecydowanym w podjęciu decyzji.
Patrząc pod katem zmian demograficznych, czyli starzenia się społeczeństwa na pewno potrzebne będą osoby, które się nami zajmą. Dotyczy to różnych stanowisk: lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów/rehabilitant, ratowników medycznych, opiekunów osób starszych. Ludzie zmieniają swój styl życia, zaczynaj bardziej dbać o siebie dlatego dobry trener czy dietetyk będzie miał szansę na rynku pracy.
Coraz większy nacisk będzie kładziony na pozyskiwanie energii w sposób ekologiczny, dlatego osoby zajmujące się odnawialnymi źródłami energii nie będą się martwiły bezrobociem!
Aktualnie robotnicy już są grupą zawodową, która ma coraz lepsze warunki (także finansowe) pracy. Za kilka lat zarówno ci wykwalifikowani, jak i niewykwalifikowani robotnicy będą bardzo pożądani na rynku pracy (np. operator wózka widłowego, elektryk i elektromechanik, operator maszyn, pracownik produkcji).
IT i programowanie to w chwili obecnej „kraina mlekiem i miodem płynąca”, jeżeli chodzi o wysokość wynagrodzenia. Jak będzie za kilkanaście lat? Jeszcze przez jakiś czas zarobki będą powyżej średniej, ponieważ brakuje specjalistów z tej dziedziny na naszym rynku. Warto jednak śledzić to, jakie języki zyskują na popularności i dostosowywać się do aktualnych wymagań.
Lubisz analizować różne dane? To dzięki analizie wielu informacji możemy sprzedawać więcej, przewidywać nadchodzące trendy, a nawet mieć wpływ na wybory internautów. Inżynier danych oraz specjaliści Data Science będą mogli spać spokojnie bez obawy o pracę.
Zawody, które będą prawdopodobnie będą cieszyły się popularnością, a są aktualnie mało znane to: mechatronik, menadżer marki, etyczny haker, inżynier nanomedycyny, architekt przyszłości, rolnik ekologiczny. Oprócz powyższych mało znanych zawodów w dalszy ciągu na szczycie rankingu możemy wymienić: handlowiec, weterynarz, farmaceuta, biotechnolog.
Zawody, które nie istnieją, czyli taka działalność człowiek, która będzie niezastąpiona, ale nie jesteśmy w stanie powiedzieć co będzie potrzebne za 30 lat. Rynek pracy, zawody zmieniają się. Czy któryś z naszych dziadków słyszał o IT? Zdecydowanie wiele nowych zawodów będzie w branży związanej z technologią („nowe maszyny”), ale także marketingiem, e-biznesem, czy z szeroko pojętą rozrywką (szacuje się, że ponad połowa obecnych uczniów szkół podstawowych będzie pracowała w zawodzie, który jeszcze nie istnie!). Jak się zatem przygotować na zawód, którego jeszcze nie ma? Należy zacząć od kształtowania własnych umiejętności miękkich: kompleksowe rozwiązywanie problemów, kreatywność, krytyczne myślenie, zarządzanie ludźmi, współpraca, inteligencja emocjonalna, negocjacje, elastyczność poznawczy oraz wnioskowanie i podejmowanie decyzji. Bardzo dobrym sposobem na rozwijanie powyższych umiejętności jest zaangażowanie w działalność różnych organizacji (również charytatywnych), wolontariat, wymiany, akcje społeczne, ćwiczenia rozwijające kreatywne myślenie.
Opracowano na podstawie: www.praca.pl, www.forbes.pl,