Przejdź do

Przejdź do

O projekcie Zajęcia plastyczne i plastyczno-florystyczne Zajęcia muzyczne i muzykoterapia TIKI-MIKI kodowanie Ekoprzedszkole WYCIECZKI Zajęcia szachowe "Dwie wieże"

Projekty

TIKI-MIKI kodowanie

Rok szkolny 2021/2022

20

"Kodowanie na wesoło"

W dniu dzisiejszym odbyły się ostatnie zajęcia z kodowania. Podczas zajęć podsumowaliśmy miniony czas, powtórzyliśmy wiadomości nabyte podczas zajęć. Na koniec każdy z nas otrzymał dyplom mistrza kodowania oraz książeczkę "Moje pierwsze kodowanie"! :)

19

"Witaj wiosno"

Na dzisiejszych zajęciach naszym zadaniem było zakodowanie ozobota poruszającego się po łące. Z pomocą tablic z kodami odnaleźliśmy potrzebne kody tj. "skręć w lewo" , "zawróć na końcu linii" oraz "wygrana-koniec gry". Pracowaliśmy w parach, każdy miał swoją łąkę, ale na koniec zajęć nasze łąki zostały połączone. Przypomnieliśmy sobie zasady kalibrowania ozobota oraz zasady wstawiania kodów.

18

"Stacje"

Podczas dzisiejszych zajęć pracowaliśmy w 3 grupach. Każda z grup poruszała się po wyznaczonych stacjach tj. stacja z puzzlami do ozobota,stacja z kolorowymi kubeczkami oraz stacja z myszką do nauki programowania. Przy każdej stacji mogliśmy przypomnieć sobie zasady korzystania z poszczególnych pomocy,

17

"W marcu jak w garncu"

Na dzisiejszych zajęciach rozpoczeliśmy pracę od ułożenia na podstawie podanych współrzędnych wzoru na macie do kodowania. Następnie złożyliśmy w całość kilka podzielonych na części obrazków. Poznaliśmy znaczenie przysłowia "W marcu jak w garncu" oraz rozwijaliśmy myślenie przyczynowo-skutkowe.

16

"Gry dydaktyczne"

"Ściganka" , "Kolor postaw,kolor zabierz" , "Zmyłka" , "Miś wyszedł" to nazwy aktywności, które wykorzystaliśmy na dzisiejszych zajęciach :) między innymi mieliśmy okazję stwórzyć własną grę planszową :)

15

"Zakodowane pączki"

 

"Powiedział Bartek, że dziś Tłusty Czwartek , a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła."

Dzisiaj wszystkie aktywności związane były z pączkami :)

-graliśmy w grę "cztery w linii",

-umieszczaliśmy pączki na kratownicy zgodnie z instrukcją,

-wyznaczaliśmy drogę za pomocą strzałek od kubeczka do pączka :)

14

"Dawno,dawno temu..."

 

26 lutego obchodzimy Dzień Dinozaura. Na dzisiejszych zajęciach poszerzaliśmy wiedzę na temat dinozaurów, kodowaliśmy ozobota zgodnie z podanymi warunkami oraz rozwijaliśmy logiczne myślenie. Naszym zadaniem było dopasowanie napisów do odpowiednich rysunków dinozaurów. Wypełniona trasa pozwoliła robotowi stale się po niej poruszać.

 

13

"Walentynki"

Podczas dzisiejszych aktywności motywem przewodnim było SERCE :)

Graliśmy w memory, układaliśmy sudoku, podążaliśmy za wędrującym serduszkiem oraz układaliśmy koperty z walentynkami według założonego schematu :)

12

"Tworzymy labirynty"

Podczas dzisiaj zajęć tworzyliśmy labirynty dla myszki, która musiała dotrzeć do swojego ulubionej przekąski :) 

11

"Programuj z myszką - wprowadzenie podstawowych zasad korzystania z myszki"

Dzisiejsze zajęcia polegały głównie za zabawach z myszką, która służy do nauki podstaw programowania. Uczyliśmy się jak korzystać z myszki, jakie ma funkcje oraz próbowaliśmy wykonywać ruchy myszką na specjalnych bloczkach.

10

"Nowy rok"

Na dzisiejszych zajęciach korzystając z maty do kodowania i kolorowych kubeczków wspólnie stworzyliśmy obrazek przedstawijący rok 2022 , nie zabrakło również ozobota. Naszym zadaniem było
wstawienie kodów w taki sposób, aby robot przejechał po napisie 2022, dojeżdżając do jego końca.

9

"Obrazek w położeniu ukryty"

Na dzisiejszych zajęciach wykonaliśmy szereg aktywności wykorzystując matę do kodowania.

Pracowaliśmy w małych grupach korzystając z mini mat. Uczyliśmy się nie tylko pracy z matą, ale również współpracy w grupie. Kolorowe krążki oraz mini kubeczki pomogły nam w dzisiejszych zadaniach. Dzięki mini macie mogliśmy utrwalić poznane treści na dużej macie.

 

8

"Kalendarz adwentowy w wersji genially"

Na dzisiejszych zajęciach korzystając z tablicy multimedialnej oraz programu genially wykonaliśmy zadania z kalendarza adwentowego. Na koniec zajęć układaliśmy drogę dla ozobota z drewnianych puzzli. Dowiedzieliśmy się, że ozobot może podróżować po różnych płaszczyznach. Najważniejsza jest trasa oraz kody!

 

 

7

"Święta z Ozobotem"

Na dzisiejszych  zajęciach naszym zadaniem było uzupełnienie barwą i kodami trasę dla robotów Ozobot. Trasa kształtem przypominała sanie, bombki i dzwonki :)

Biedroneczki  znają już podstawowe kody oraz wiedzą jak skalibrować robota :)

 

6

"Zwierzęta szykują się do zimy"

Z matą do kodowania jest najlepsza zabawa ! Dzisiaj każdy z nas mógł wykazać się szybkością, każda drużyna miała za zadanie jak najszybciej odwzorować na macie karmnik, który był na kartce. Na dzisiejszych zajęciach bawiliśmy się również w zabawy tj. " Wędrujący ptaszek"", która świetnie wpływa na orientację przestrzenną oraz znajomość kierunków  oraz "Droga do karminika" , podczas której tworzyliśmy kody prowadzące ptaszka do karminika.

5

"Poczta dawniej i dziś"

Na dzisiejszych zajęć poznaliśmy znak "@" . Dowiedziliśmy się jaką spełnia funkcję. Naszym zadaniem było odkowanie tego znaku na macie według podanej instrukcji słownej. Na naszych zajęciach nie zabrakło równiez ozobota, wiemy już jak wprowadzić kod "PAUZA 3 SEKUNDY".

 

4

"Zakodowana Polska"

W związku z minionym Narodowym Świętem Niepodległości, postanowiliśmy na naszych zajęciach dokładniej przyjrzeć się mapie naszego kraju. Stosując odpowiednie kody mogliśmy obserwować jak ozobot porusza się po całej Polsce.Nie zapomnieliśmy o naszych sąsiadach, przy każdym państwie powstała piękna flaga.

3

"Matematyka a kodowanie"

Na dzisiejszych zajęciach naszym zadaniem było określenie położenie elementów na kartce papieru, wysłuchaliśmy wiersza o kropelkach deszczu, następnie szukaliśmy miejsca dla każdej z nich na macie do kodowania. Nie zabrakło również gimnastyki!

  Utrwalaliśmy znajomości kierunków z nadawaniem znaczenia symbolom, z ćwiczeniem umiejętności przeliczania oraz ruchem. Wykorzystaliśmy do tego planszę z kolorowymi polami oraz umieszczonymi na nich kropkami, Każdy kolor miał swoje ćwiczenie :) Poznaliśmy również hasło "dyktando graficzne" . Na sam początek uzupełnialiśmy planszę wyciętymi grafikami. 

 

2

"Kolorowe parasole"

Na dzisiejszych zajęciach wykonaliśmy szereg aktywności, które łączył wspólny temat - kolorowe parasole. Między innymi ustawiliśmy wieże z kolorowych kubków według podanego wzoru oraz  wykonaliśmy pracę na której należało wyciąć obrazki a następnie przykleić je w taki sposób, żeby obrazki łączyły dwie cechy wzór i wielkość.

 

1

Kodowanie - co to takiego ?

Na dzisiejszych zajęciach dzieci zapoznały się ze słowem "kodowanie" , rozmawialiśmy na tematy najbliższych zajęć. Zapoznaliśmy się z pomocami, które będą nam pomagały w odrywaniu kodowania. Wszyskie dzieci zostały poddane diagnozie wstępnej. W zajęciach będą uczestniczyły dzieci 4 i 5 letnie z grupy "Biedronki".

 

Rok szkolny 2020/2021

20

Wakacje tuż tuż

W dniu dzisiejszym odbyły się ostatnie zajęcia z kodowania. Podczas zajęć podsumowaliśmy miniony rok, powtórzyliśmy wiadomości nabyte podczas zajęć. Nasz ozobot podróżował po wakacyjnych kartach pracy wykonanych przez nas samych. Na koniec zajęć każdy z nas otrzymał dyplom mistrza kodowania! :)

 

 

19

Nadchodzi lato

Podczas dzisiejszych zajęć wsystkie nasze aktywności związane były z latem i wakacjami.Ćwiczyliśmy następujące umiejętności:

-rytmiczność wzoru,

-układanie wieży z kubeczków zgodnie z podanym wzorem,

-tworzenie kodu ( z zasadą omijania przeszkód),

-przesuwanie kubeczków na macie do momentu uzyskania odpowiedniego układu kolorystycznego(identycznego jak na wzorze).

 

18

"Dzień Dziecka"

Na dzisiejszych zajęciach obchodziliśmy Dzień Dziecka z naszym przyjacielem ozobotem. Podczas zabaw z robotem sami wybieraliśmy kody pamiętając o zasadach wstawiania kodów. Nasz robocik pięknie tańczył na balonikach. Dzisiaj również mogliśmy sami zamienić się w ozoboty. Ustawialiśmy kolorowe karteczki na podłodze zgodnie z tablicą kodów, następnie tak jak mały robocik wykonywaliśmy wybrane przez nas kody.

 

 

17

"Kolorowy zawrót głowy" - zabawy z kubeczkami

Podczas dzisiejszych zajęć do poszczególnych aktywności wykorzystaliśmy kolorowe kubeczki. Zabawy, w których braliśmy udział:

"Szukam pary" - zabawa ruchowa polegająca na odszukaniu osób, które mają taki sam kolor kubeczków.

"Wyrzuć, wyrzuć, zbuduj" - ćwiczyliśmy pamieć i spostrzegawczosć. Naszym zadaniem było po wyrzuceniu kostką ustawienie wieży z kubeczków zgodnie z kolorystyką przypisaną numerom.

"Lubię, nie lubię" - zabawa nastawiona na analizowanie podanych zależności. Naszym zadaniem było ustawienie kilku kubków w jednej linii. Ustawiając  je musieliśmy zwrócić uwagę na poszczególne zalezności między kubkami. Niektóre kubki się "lubią", a niektóre się "nie lubią".

 

 

 

16

"Na łące"

Na dzisiejszych zajęciach naszym zadaniem było zakodowanie ozobota poruszającego się po łące. Z pomocą tablic z kodami odnaleźliśmy potrzebne kody tj. "skręć w lewo" , "zawróć na końcu linii" oraz "wygrana-koniec gry". Pracowaliśmy w parach, każdy miał swoją łąkę, ale na koniec zajęć nasze łąki zostały połączone. Przypomnieliśmy sobie zasady kalibrowania ozobota oraz zasady wstawnia kodów.

 

 

 

15

"Wielkanoc"

Celem dzisiejszych zajęć było poszerzenie wiadomości na temat swiątecznych symboli. Ćwiczyliśmy umiejętność pracy w zespole oraz kształtowanie oreintacji na kartce papieru. Zaczeliśmy od odszyfrowania hasła - "Wielkanoc". Następnie naszym zadaniem było ułożenie koszyczka wielkanocnego na macie trzymając się ustalonych zasad. Podczas zajęć korzystaliśmy z krążków matematycznych , dzięki którym stworzyliśmy kod, który zaprowadził koszyk na wszystkie pola z pisankami.

 

 

14

"Kwiaty"

"Na samym dole maty zielona trawka się kryje

Nie zostawiła ani jednego pustego miejsca na linii

Więc ustawienie zielonych kubeczków potrwa pewną chwilę..."

Podczas dzisiejszych zajęć dzieci korzystały z nietypowego kodu w postaci krótkiego wiersza. Uważne słuchanie treści wiersza pozwoliło nam ułożyć konkretny obrazek. Dodatkowo podczas zajęć chłopcy korzystając z instrukcji słownej z okazji Dnia Kobiet ułożyli na macie dziewczynkom piękny różowy kwiat, natomiast dziewczynki w podobny sposób ułożyły na macie samochód.

 

 

13

"Dawno,dawno temu..."

26 lutego obchodzimy Dzień Dinozaura. Na dzisiejszych zajęciach poszerzaliśmy wiedzę na temat dinozaurów, kodowaliśmy ozobota zgodnie z podanymi warunkami oraz rozwijaliśmy logiczne myślenie. Naszym zadaniem było dopasowanie napisów do odpowiednich rysunków dinozaurów. Wypełniona trasa pozwoliła robotowi stale się po niej poruszać.

 

 

12

"Budujemy wieżę"

Czerwony, zielony, niebieski, biały i ... żółty. Te kolory krółowały na naszych ostatnich zajęciach. Naszym zadaniem było odzwierciedlenie wież z kolorowych klocków , które znajdowały się na kartach. Następnie , każdy z nas mógł zaprojektować swoją własną więżę , wymienić się swoją pracą z kolegą/koleżankę oraz zrealizować projekt , który powstał na kartce.

11

"Biała pani Zima"

"Rotacja" oraz "tornado"to kody ,z grupy kodów "super ruchy". Przygotowana karta pracy pomogła nam utrwalić omawianą tematykę , wprowadzić powyższe kody oraz ćwiczyć grafomorykę.

10

"Przybądź Święty Mikołaju"

Na dzisiejszych  zajęciach naszym zadaniem było uzupełnienie barwą i kodami trasę dla robotów Ozobot. Trasa kształtem przypominała renifera. Wiemy już jak działają kody z grupy "Szukaj lini ..." . 

 

9

"Zwierzęta szykują się do zimy"

Z matą do kodowania jest najlepsza zabawa ! Dzisiaj każdy z nas mógł wykazać się szybkością, każda drużyna miała za zadanie jak najszybciej odwzorować na macie karmnik, który był na kartce. Na dzisiejszych zajęciach bawiliśmy się również w zabawy tj. " Wędrujący ptaszek"", która świetnie wpływa na orientację przestrzenną oraz znajomość kierunków  oraz "Droga do karminika" , podczas której tworzyliśmy kody prowadzące ptaszka do karminika.

 

 

8

"Poczta dawniej i dziś"

Na dzisiejszych zajęć poznaliśmy znak "@" . Dowiedziliśmy się jaką spełnia funkcję. Naszym zadaniem było odkowanie tego znaku na macie według podanej instrukcji słownej. Na naszych zajęciach nie zabrakło równiez ozobota, wiemy już jak wprowadzić kod "PAUZA 3 SEKUNDY".

7

"Kolorowe parasole"

Na dzisiejszych zajęciach wykonaliśmy szereg aktywności, które łączył wspólny temat - kolorowe parasole. Na samym początku ustawiliśmy  wieże z kolorowych kubków według podanego wzoru, następnie stworzyliśmy  na bazie słownej instrukcji obrazek przedstawiający parasol. Na koniec zajęć wykonaliśmy karty pracy na których należało wyciąć obrazki a następnie przykleić je w taki sposób, żeby obrazki łączyły dwie cechy wzór i wielkość.

6

"Zakodowana Polska"

W związku ze zbliżającym się Narodowym Świętem Niepodległości, postanowiliśmy na naszych zajęciach   dokładniej przyjrzeć się mapie naszego kraju. Stosując odpowiednie kody mogliśmy obserwować jak ozobot porusza się po całej Polsce.Nie zapomnieliśmy o naszych sąsiadach, przy każdym państwie powstała piękna flaga.

5

"Warzywnie,owocowo,zdrowo.."

Na dzisiejszych zajęcia dzieci miały za zadanie zastanowić się czy przepis na potrawę można uznać za kod.Stworzyły też przy pomocy kolorowych kubków i krążków piramidę żywieniową.Na koniec zajęć odkodowały na przygotowanych kartach czerwone jabłuszko.

 

 

4

"Kosz Pani Jesieni"

Na dzisiejszych zajęciach dzieci poznały ozobota oraz jego zastosowanie.Przestrzeń, którą wypełniły dzieci pomiędzy liniami , stała się dla robotów trasą, a dla dzieci świetnym ćwiczeniem grafomotorycznym, połączonym z nauką podstaw kodowania.Wprowadzając na ogonku gruszki kod "zawróć na końcu linii", dzieci mogły wprowadzić robota w ciągły ruch.

 

3

"Z płaskiego w przestrzenne"

Na dzisiejszych zajęciach dzieci ustawiały przestrzenne wieże z kubeczków na podstawie rysunku oraz podanego wzoru przy okazji utrwalając symbole związane z porami roku.Przy pomocy symboli graficznych budowały wieże z dodatkowym kolorowym kodem.

 

 

2

"Jesień kolorami zakodowana"

Piękne kolorowe liście, kasztany to idealny materiał na stworzenie jesiennych kompozycji. Podczas zajęć dzieci wykorzystały jesienne krążki. Przekonały się jak ważna jest precyzja wydawania komunikatów w kodowaniu. Tylko precyzyjne komunikaty w połączeniu ze skupieniem i słuchaniem ze zrozumieniem pozwoliły odtworzyć założony przez autora wzór.

 

1

"Jak dobrze was widzieć"

Na dzisiejszych zajęciach dzieci zapoznały się ze słowem "kodowanie" , rozmawialiśmy na temat najbliższych zajęć. Poszukiwaliśmy alternatyw dla podawania dłoni, przybijania piątki - komunikowania się za pomocą symboli graficznych. Kodowanie .. nie tylko na dywanie:

3 2 1 .. start! :) 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowym Aleksandrowie
    Szkoła Podstawowa w Nowym Aleksandrowie, Przedszkole Samorządowe w Nowym Aleksandrowie, ul. Pogodna 107, 16-002 Nowe Aleksandrowo
    Gmina: Dobrzyniewo Duże
  • (85)7197545

Galeria zdjęć