Projekt "ALE Projekty!"

1. Rozpoczęcie projektu

Od 12 września do 30 grudnia 2022r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Nowym Aleksandrowie realizowany będzie projekt „ALE Projekty!”, współfinansowany przez Fundacje BGK. W ramach akcji „Dzieci Kapitana Nemo” nasi uczniowie klas V i VI zapoznają się z mało znanymi postaciami polskiego świata inżynierii końca XIXw., którzy odcisnęli swymi wynalazkami i konstrukcjami piętno na światowej arenie technologicznej. Każdego miesiąca w trakcie zajęć i wycieczek uczniowie poznają kolejno świat kolejnictwa Ameryki Południowej (E. Malinowski 01_Malinowski.pdf), wyhodują profesjonalne kryształy (J. Czochralski 02_Czochralski.pdf), skonstruują najprawdziwszy most (R. Modrzejewski 03_Modrzejewski.pdf) a wreszcie zajrzą do wnętrza prawdziwej łodzi podwodnej (S. Drzewiecki 04_Drzewiecki.pdf). Pozyskane środki pozwolą na pozyskanie informacji, ich opracowanie i profesjonalną prezentację.

2. Już jesteśmy po pierwszych spotkaniach zespołów nauczycieli, rodziców i uczniów. Przed nami miesiąc z Ernestem Malinowski i wyjazd kolejowy do Ełku

3. Śladami Ernesta Malinowskiego.

27 września 2022r. uczniowie klasy VA, VB, VI wzięli udział w wycieczce do Ełku. W czasie jej trwania poznaliśmy dokładnie dzieje osiągnięcia Ernesta Malinowskiego - wielkiego twórcy kolei górskich - ważnego nie tylko dla Polski ale i dla Peru. Obejrzeliśmy eksponaty w Muzeum Kolejnictwa w Ełku i podróżowaliśmy wąskotorówką. Podsumowaniem wypadu była gra terenowa "Przygoda z koleją".

4. Działamy! W trakcie zajęć dydaktycznych realizujemy:

- język polski - szukamy informacji, piszemy notatki biograficzne, poznajemy polskie korzenie naszych bohaterów zaczynając od Ernesta Malinowskiego,

- historia - analizujemy mapy, analizujemy sytuację na terenach polskich i na świecie na przełomie XIX i XX wieku, myślimy o marynarce i lotnictwie bez wynalazków Stefana Drzewieckiego...

- informatyki - zdobyte informacje obrabiamy narzędziami IT i "uatrakcyjniamy" je graficznie! Mapy myśli to jest to! W końcu niech więcej osób pozna odkrycia Jana Czochralskiego...,

- plastyka - wykonujemy portrety i pejzaże z udziałem naszych słynnych inżynierów,

- matematyka - obliczenia w konstrukcjach są naprawdę ważne! Każdy chce wiedzieć jak głęboko może się bezpiecznie zanurzyć, lub jaką masę udźwignie nasz most...,

- technika - wreszcie tutaj planujemy jak, czym i w jaki sposób wybudować wyjątkową konstrukcję. Mosty są ważne!

5. Mosty Rudolfa Modrzejewskiego - wyjazd na Politechnikę.

Uczniowie wzięli tez udział w zorganizowanej przez pracowników Politechniki grze terenowej "Budujemy mosty" - gdzie poznali podstawy wiedzy i umiejętności jakie muszą zdobyć młodzi konstruktorzy .

6. Podsumowanie i zakończenie projektu.

W dniach 19-21 grudnia odbyły się działania podsumowujące i prezentujące działania w jakich wzięli udział nasi uczniowie klas VA, VB, VI. Zaprezentowano prace konkursowe , wykonano ekspozycję efektów pracy (zdjęcia, plakaty), część artystyczną dotyczącą bohaterów projektu. Zaprezentowane mapy myśli, fraszki Nagrodzona_Fraszka_na_pana_Drzewieckiego_Stefana.pdf i upcyklingowe konstrukcje mostów i łodzi podwodnych w zabawny i mądry sposób zapoznały dorosłych i pozostałych uczniów z historia i dokonaniami Ernesta Malinowskiego, Rudolfa Modrzejewskiego, Stefana Drzewieckiego i Jana Czochralskiego. Ten czas minął za szybko... ale mamy pomysły na kolejne działania!

FOTORELACJA Z PODSUMOWANIA