Przejdź do

Przejdź do

Konkursy Świetlica Dzwonki Egzamin ósmoklasisty Biblioteka Pedagog szkolny Dowozy Obiady Zebrania z rodzicami Dni wolne Samorząd Uczniowski COVID-19 Rada Rodziców Doradztwo zawodowe

Uczniowie i Rodzice

Biblioteka

                

regulamin_wypozyczen.docx

 

 

BIBLIOTEKA ZAPRASZA!

 

 

Biblioteka szkolna zapewnia lektury 

do samodzielnego i wspólnego  czytania

 

Lektury w klasach I-III do czytania online

Hans Christian Andersen "Baśnie"

Hugh Lofting "Doktor Dolittle i jego zwierzęta"

Polecam bibliotekę internetową WOLNE LEKTURY

https://www.cen.bialystok.pl/uploads/files/u1617/miesiac-biblioterapia-baner-info-600-400-px--0.jpg

 

Książki na konkretne problemy - Biblioteczka-apteczka

Źródło; https://biblioteczka-apteczka.pl/ksiazkinakonkretneproblemy/

PROPOZYCJA KSIĄŻEK NA DZIECIĘCE PROBLEMY

 

 

Uwaga! Konkurs! | Szkoła Podstawowa nr 1 im. Lotników Polskich w Poddębicach

 

 

Sprawdź, jakim jesteś typem czytelnika ?

 

Nasza pisarka  Olga Tokarczuk - laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury we fragmencie książki „Księgi Jakubowe” przedstawiła swoje spostrzeżenia na temat czytelników. Podzieliła ich na kilka ciekawych kategorii. A mianowicie:

„Jest czytelnik gąbka, czytelnik lejek, czytelnik cedzidło i czytelnik sito. Gąbka wchłania  w siebie wszystko, jak leci, jasne jest, że potem dużo z tego pamięta, lecz nie umie wydobyć najważniejszego. Lejek – przyjmuje jednym końcem, drugim zaś wszystko, co przeczytane, z niego wylatuje. Cedzak przepuszcza wino, a zatrzymuje winny osad (…) Sito zaś oddziela plewy, żeby otrzymać najlepsze ziarno.”

Źródło: https://dorzeczy.pl/kraj/117719/wzglednosc-noblowska.html

Zapraszam Was do zabawy!

Przeczytajcie przedstawione poniżej typy czytelników i określcie, który do Was  najbardziej pasuje.

 

SYMPATYK NIECZYTANIA
Nie przeczytał żadnej książki w ciągu roku, a szkoda, bo jak powiedział Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

SPORADYCZNY EKSPLORATOR
Nie uważa czytania za interesującą czynność. Czasami przeczyta książkę, jednak woli czas wolny przeznaczyć na telewizję i Internet.

AUTOBUSOWY KSIĄŻKOMANIAK inaczej CZYTELNIK MIEJSCOWY
Czyta, gdzie popadnie. Czas spędzony w różnych miejscach wykorzystuje na czytanie ciekawych książek.


POŻERACZ KSIĄŻEK
Nie może powstrzymać się przed odłożeniem zaczętej książki (czyta nawet do północy), co czasami rodzi wielkie niebezpieczeństwo – zniechęcenie do czytania. Często ma obawy, czy zaczynać nową książkę, czy przełożyć czytanie na spokojniejszy okres, w którym będzie mógł swobodnie się w niej zatracić.


RÓWNOLEGŁY ODKRYWCA
Nie ogranicza się do czytania jednej książki, czyta kilka naraz. Wyróżnia się wśród tłumu. Zazwyczaj ma przy sobie książkę, którą czyta między lekcjami, w kolejce do lekarza, natomiast w domu posiada przynajmniej jednej półkę z ulubionymi pozycjami. Chwilami można powiedzieć, że Równoległy Odkrywca jest Czytelnikiem Miejscowym.


FAN ELEKTRONIKI
Czyta zarówno e-booki, jak i słucha audiobooków.


CZYTELNIK BEŚCIARZ
Czyta tylko i wyłącznie bestsellery (książki, cieszące się dużą popularnością), pięknie wydane, w twardej oprawie i z twarzą filmowego gwiazdora na okładce.


CZYTELNIK GATUNKOWIEC
Czyta książki z jednego gatunku, np. kryminały, komiksy… przez co nie ma pojęcia o innych wartościowych książkach.


CZYTELNIK AMATOR
Czyta książki od czasu do czasu, kiedy ma na to czas.


CZYTELNIK NAŁOGOWY
On jest najlepszy, kocha czytanie! Czyta wszystko, co mu wpadnie do ręki. Dba o książki, kolekcjonuje, mówi o książkach. Woli posiedzieć w domu i przeczytać książkę, niż całymi godzinami siedzieć przy elektronice i narażać oczy. Kiedy przeczyta ulubioną książkę, nie może doczekać się kolejnej części. Każdą lekturę zapamiętuje na zawsze.

 

Czy już wiesz, jakim jesteś typem czytelnika?

 Zapewne tak!

 

 

 

 

 


   

 

 

 Rozpoczął się październik-  Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku pod trudnym hasłem: “Czytanie dla pokoju”.  Zapraszam do wzięcia udziału  w  październikowych akcjach  i zabawach promujących czytelnictwo.        

 

 

 

 

 

 

 

                    W ramach promocji czytelnictwa zachęcam uczniów do akcji "Podziel się książką".                       W  swojej klasie pożyczcie ulubione lektury kolegom i koleżankom,

aby inni mogli poczuć przyjemność z czytania smiley

 

 

 

 

 

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA - SP2 Myślibórz

29 września przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to święto nietypowe, ale jednocześnie przyjemne i pożyteczne. Inicjatywa powstała w Polskiej Izbie Książki w 2001 roku, zaś data 29.09 została powiązana z urodzinami słynnej pisarki Joanny Porazińskiej.

Celem święta jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych i my włączamy się do tej akcji.                                                                                         

29 września 2022r. rozpoczynamy cykl codziennego, głośnego czytania naszym uczniomsmiley

 

 

Dlaczego warto czytać książki?

  • czytanie pomaga odnieść sukces w szkole
  • pomaga nam rozwijać myślenie, język i słownictwo
  • uczy wyrażać myśli, uczucia, rozumieć innych, poszerza wiedzę o innych krajach, kulturach, historii, przyrodzie, o wszystkim, co nas interesuje
  • ćwiczy pamięć
  • otwiera oczy na świat i drugiego człowieka
  • czytanie to dobry sposób na nudę

Dzisiaj proponuję potyczki z sylabami.Powodzenia!

Zwiększ potencjał swojego umysłu

Serdecznie zapraszam do czytania i słuchania

        WOLNY DOSTĘP, BIBLIOTEKI CYFROWE

WolneLektury.pl


Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów,
w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl

Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

IBUK Libra.pl

Można też korzystać z wirtualnej czytelni Książnicy Podlaskiej - platformy edukacyjnej IBUK Libra. Wystarczy posiadać kartę biblioteczną. By uzyskać dostęp do platformy IBUK Libra wystarczy wysłać maila na adres: ibuklibra@ksiaznicapodlaska.pl, w treści maila wpisując numer posiadanej karty bibliotecznej Książnicy Podlaskiej. Po zweryfikowaniu,
czy dana osoba jest czytelnikiem Książnicy, w mailu zwrotnym zostanie jej przesłany kod PIN, umożliwiający dostęp do wirtualnej czytelni IBUK Libra.

ChmuraCzytania.pl

Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Polona.pl

Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

Empik Premium free

Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 200 e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.

Publio - darmowe ebooki

Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.


Nexto

Księgarnia Nexto oferuje około 100 darmowych ebooków, z których większość to poradniki, lektury i podręczniki.

AUDIOBOOKI

Polska-Poezja.pl

Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.

Spotify

Spotify to serwis umożliwiający słuchanie nieprzebranej liczby piosenek, audycji, podcastów itp. W wersji płatnej oferuje oczywiście znacznie więcej, jednak także wersja bezpłatna uprawnia do dużego wyboru bajek, legend i opowiadań dla dzieci. Wymaga rejestracji. Aplikacja jest dostępna na urządzeniach mobilnych i komputerach.

Audio-Bajki.pl

Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.

Bajkowisko.pl

Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.

Polskie Radio Dzieciom

Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowym Aleksandrowie
    Szkoła Podstawowa w Nowym Aleksandrowie, Przedszkole Samorządowe w Nowym Aleksandrowie, ul. Pogodna 107, 16-002 Nowe Aleksandrowo
    Gmina: Dobrzyniewo Duże
  • (85)7197545

Galeria zdjęć